Burun Estetiği

Home Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burunda doğuştan meydana gelen deformasyon, nefes alma problemi, eğrilik, darbe ya da kaza sonrası şekil bozuklukları yüz güzelliğinizi ve sağlığı olumsuz etkileyebilmektedir. Nefes alamamaktan dolayı ciddi uyku ve sağlık problemleriyle karşılaşılır. Yüz ifadesini bozan şekilsiz bir burun yapısı, özgüven problemini beraberinde getirebilir.

Burun estetiği ameliyatında doğal görünüm en önemli unsurdur. Bu nedenle mutlaka kişiye özel bilgisayarlı tasarım yapılması gerekir. Burun estetiği anlamına gelen Rinoplasti ile yüz tipinize göre burnunuzun boyutu küçültülüp büyütülebilir, ucunu ve kemerini inceltebilir veya tam tersi kalınlaştırılabilir, burun delikleri arasındaki açıklık daraltılabilir veya burun ve üst dudak arasındaki açı düzeltilebilir. Ayrıca doğumdan kaynaklanan hatalar veya kaza sonucu ortaya çıkan hasarlar düzeltilebilir aynı anda burundan nefes alma zorluğu olduğu durumlarını da çözmeye yönelik müdahaleler yapılabilir.

Burun estetiği, gelişim çağının sona ermesiyle burun şeklinin son halini almasından itibaren yapılabilir. On sekiz yaş itibariyle burun şeklinde bozukluğu olan kişilerde ameliyat uygulanabilir.

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılması gereken bir ameliyattır. Genel anestezi gerektiren ameliyatların tümü, tam teşekküllü bir hastanede, ameliyathane ortamında yapılır. Ameliyat süresi, burundaki problemin büyüklüğüne göre bir ile dört saat arasında değişir.

Ameliyat Sonrası Süreç

Operasyon sonrasında burnunuzun yeni formunu korumak için bir alçı kalıp kullanılır. Girişimden sonra, özellikle burun kenarlarında çok fazla şişlik ve morarma olmayacaktır ancak ilk 24 saat göz kapaklarında şişlik olabilir. Oluşan şişlik genellikle ilk bir iki güne kadar hafifçe artabilir, sonra hızla inerek bir hafta içinde kaybolur. Morarma oluşmuşsa, genellikle bir hafta içinde tamamen kaybolmaktadır.

Oluşabilecek hafif ağrılar doktorunuz tarafından önerilecek olan basit bir ağrı kesici ile kontrol altına alınabilir. İlk gün soğuk kompres uygulaması şişleri azaltıp, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Burun operasyonu geçiren hastaların çoğu ertesi gün ayağa kalkabilmektedir. Normal aktivitelerinize geri dönme konusunda doktorunuz size gerekli bilgileri verir. Altı hafta süreyle zorlu aktivitelerden uzak durmak yerinde olur.

Altı hafta süreyle burnunuzu çarpmamaya ve güneşte kalmamaya özen göstermelisiniz. Saçınızı ve yüzünüzü yıkarken ve makyaj yaparken burnunuza çok nazik davranmalısınız. Gözlüklerinizi burnunuz tamamen iyileşene kadar, yaklaşık üç ay süreyle kullanmamalısınız. Burun operasyonunun kesin sonuçları yaklaşık bir yıl içerisinde meydana çıkar.

Canlı Destek
Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp'dan bize yazabilirsiniz.